ВИДЕО – Германскиот и францускиот амбасадор не сакаа да ги коментираат вчерашните случувања, ниту очекувањето на Макрон за надминување на спорот со Бугарија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Амбасадорите на Германија и Франција во Македонија, Анке Холштајн и Сирил Бомгартнер кои денеска во Прилеп и Битола, на германските и француските гробишта го одбележаа Денот на примирјето од Првата светска војна и Денот на народна жалост не сакаа да ги коментираат вчерашните случувања во Македонија, обвинувањата за киднапирање на пратеници, ниту пак сакаа да го коментиераат очекувањет на францускиот претседател Макрон кој поставил датум за решавање на проблемот меѓу Бугарија и Македонија до 14 декември, а до 31 и отворање на преговорите за Македонија и Албанија.

 „Тука ќе го кажеме истото тоа кое го кажавме и во Битола, а тоа е дека на овој ден јас и мојот франсцуски колега нема да ги коментираме случувањата кои е актулени тука во земјата, ние денес го одбележуваме Денот на народната жалост и се сеќаваме на жртвите на војната и насилството ширум светот. Нашиот поглед е насочен напред кон иднината за градење на мостови за една заедничка Европа во која што припаѓа и Република Северна Македонија“, истакна Анке Холштајн амабасадор на Германија во Македонија.

 

„Собрани бевме прво во Битола а сега и во Прилеп на комеморативни настани за одбележување на Примирјето од 1918 година и ќе кажам дека тука сме за да се потсетиме, но со заедничкото присуство на германската амбасадорка во Република Северна Македонија дојдени сме да упатиме порака на пријателство, на солидарност и на приближување на народите, а за другото како и мојата германска колешка немам повеќе коментар“, додаде Сирил Бомгартнер, амбасадор на Франција во Македонија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи