Повторно откажа Блок 2 во РЕК Битола

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Блок 2 во РЕК Битола повторно е надвор од системот откако ноќеска во 2:45 бил ставен на мрежата на електроенергетскиот систем. Според информациите, блокот 2 откажал утрово и во моментов РЕК Битола повторно работи само со еден термален блок.

Од ЕСМ се уште нема официјална потврда на оваа информација. Од таму утрово само соопштија дека на депонијата има доволно јаглен и дека стручниот тим работи на оспособување на трафостаницата на блок3 кој беше оштетен во пожарот пред десетина дена.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи