Борбата против сиромаштијата мора да биде приоритет за Владата!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Движењето за социјална правда ,,Обединети работници” ја изразува својата загриженост, но и револт, поради несериозниот пристап од страна на Владата на Република Македонија во однос на борбата против сиромаштијата согласно Буџетот за 2022 година!

Наместо фокусот да се стави на зачувување на работните места, намалување на стапката на инфлација, ублажување на невработеноста, но и унапредување на социјалните издатоци за најсиромашните, гледаме дека за оваа Влада приоритетот е на се’ освен на народот кој што живее овде.

Затоа, бараме од Владата, но и пратениците кои што треба да го изгласаат овој анти-народен Буџет, да размислат кои се вистинските приоритети, односно дали треба да ги игнорираат потребите на народот или пак да се посветат во решавањето на нивните проблеми.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи