Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Последователно на истражувањето кое го спроведи Коалиција СЕГА, во рамките на Националната Кампања „Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права“ беаутврдени следните резултати:

  • 52% од младите испитаници на возраст до 23 години се информирале за постоењето на Законот за младински додаток преку социјални мрежи;
  • 20% од младите испитаници на возраст до 23 години се информирале за постоењето на Законот за младински додаток преку Центрите за вработување на локално ниво или преку Агенцијата за вработување;
  • 10% од младите испитаници на возраст до 23 години се информирале за постоењето на Законот за младински додаток преку веб страната од Министерството за труд  и социјална политика;
  • 18% од младите испитаници на возраст до 23 години се информирале за постоењето на Законот за младински додаток на друг начин.

Коалиција на младински организации СЕГА ја спроведува Националната кампања „Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права“ во периодот од 12 август –  31 декември 2021 година.

Кампањата има за цел информирање на младите и работодавците за корисноста и придобивките од законот за младински додаток и да придонесе кон негова подобра примена.

#coalitionsega #законзамладинскидодаток #правонамладинскидодаток #Youth #Млади #bkm #KCC #infokompas #msp #bintern #necinmk #ozo #lagagrolider #vcs

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи