Филипче: Комисијата утре ќе разгледува нови рестрикции за невакцинираните

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека утре ќе имаат состанот на Комисијата за заразни болести, на кој ќе се разговара за воведување на рестриктивни мерки за справување со пандемијата.

„Закажан е состанок на кој ќе комуницираме за какви мерки ќе се воведат. Ќе излеземе со конкретни предлози кои ќе ги доставиме до владата. Пред се, тие ќе се однесуваат на невакцинираните“, вели Филипче.

Според него, болничкиот систем во моментов е оптоварен од невакцинираните и тоа не смее да го толерираме во време кога имаме голем број вакцини.

„Доаѓа време на зимска сезона и настинки и не е дозволиво да не се вакцинираат граѓанитe. Во услови кога има доволно вакцини, апсолутно не е дозволиво граѓаните да не се вакцинираат“, рече Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи