Вечер: Автошколите бараат за најмалку 30 % да се покачи цената на полагањето возачки испит

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Минималната цена за полагање за возачка дозвола за „Б“ категорија која во моментов изнесува околу 20 илјади денари, треба да се зголеми за најмалку 30 отсто, велат претставници на автошколите за „Вечер“.

„Невозможно е со цена од 19.300 денари со ДДВ од 18 проценти, да се покријат редовните и варијабилните трошоци за работа, доведено е во прашање опстанокот на автошколата, како и егзистенцијата на вработените и нивните семејства“, сметаат од Националното здружение на автошколи и возачи – инструктори.

Поради ова, тие бараат од министерот за внатрешни работи да го одобри покачувањето кое цената ќе ја одведе помеѓу 24.500 денари со ДДВ и 26.000 денари. Новите цени, според нив, би требало да важат од 1 декември 2021 година, или веднаш по Нова година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи