Експлозија во ХЕЦ Вруток, најголемата хидроцентрала во Македонија не е во функција

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Фактор објави дека се случила експлозија во хидроелектраната Вруток, по што таа е надвор од функција и не произведува струја .

Станува збор за најголемата хидроелектрична централа во Македонија, со моќност од 150 мегавати. Таа е дел од Мавровскиот систем на АД Електрани на Македонија, заедно со ХЕЦ Равен и ХЕЦ Врбен.

Се очекуваат повеќе детали за инцидентот од АД ЕСМ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи