ЕСМ демантира дека имало експлозија во ХЕЦ Вруток, имало краток 15 минутен прекин во работата на хидроцентралата

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


АД Електрани на Македонија испрати допис до медиумите во кои остро ги демантира написите за наводна експлозија во ХЕЦ Вруток. Станува збор за краток (петнаесетминутен) прекин во работата на хидроцентралата поради осигурувач на вод кон гостиварските села, велат од компанијата.

„Хидроелектраната и целиот Хидросистем Маврово продолжуваат да работат најнормално. Вакви и слични појави во работата на инсталациите се случуваат многу често и не се никаква непознаница. Заради тоа, ги оценуваме како тенденциозни написите за експлозија во ХЕЦ Вруток објавени во медиумите, без претходно да се провери информацијата, повикувајќи се на неименувани извори. Објавувањето на непроверени и лажни информации го доживуваме како атак врз компанијата кој не е полза ниту на АД ЕСМ, ниту на јавноста“, се вели во соопштението од АД ЕСМ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи