На „Тајмс сквер“ повторно ќе се слави Нова година, но само вакцинирани

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио денеска најави дека Новата година повторно ќе се слави на „Тајмс сквер“ плоштадот, по откажувањето лани поради пандемијата на коронавирус.

Тој нагласи дека за влез на прославата ќе биде потребен доказ за вакцинација, а единствен исклучок ќе бидат децата до пет години и лицата коишто имаат медицинска причина за непримена вакцина, а кои ќе мора да имаат негативен тест не постар од 72 часа.

Прославата на Новата година на „Тајмс сквер“, којашто се одржува од почетокот на 20. век, е симбол на овој културно-туристички центар на САД.

Њујорк масовно слави Нова година на „Тајмс сквер“ од 1904. Минатата година, градот забрани собири, а на Тајмс сквер беше само мала група здравствени работници.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи