Синдикат бара наставниците да одредат – онлајн или во клупи од 1 декември до 31 март

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Прогресивниот синдикат за образование (ПСО), член на Сојузот на синдикатите на Македонија, бара од Министерството за образование и наука да дозволи наставниците на наставнички совети да може да одлучат дали наставата да ја организираат со физичко присуство или онлајн во периодот од 1 декември 2021 до 31 март 2022 година.

„Во сезоната на грипови, влошување на состојбите со пандемијата од Ковид 19, енергетската криза во државава, се залагаме и бараме од МОН да дозволи наставниците на наставнички совети да можат да одлучат дали наставата да ја држат со физичко присуство или преку интернет, во периодот од 1 ви декември 2021 се до 31 март 2022 година.

Доколку состојбите со пандемијата се подобрат учениците би можеле во последното тримесечие да се вратат во училишните клупи и со успех да ја завршат учебната 2021/22 година“, се вели во објавата до медиумите испратена од Влатко Секулоски, претседател на Прогресивниот синдикат на образование.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи