Уништени околу 20.000 вакцини донација од Бугарија на кои им поминал рокот

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Поради изминат рок уништени се околу 20 илјади дози од вакцините на „Фајзер“ кои беа донација од Бугарија, а на кои им беше поминат рокот за употреба, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Според сите процедури запалени се околу 20 илјади дози вакцини од производителот „Фајзер“ на кои им беше поминат рокот за употреба, рече Филипче и нагласи дека тој процес Министерството за здравство го чинело само 200 денари.

„Тоа не е ништо невообичаено, ние на неделна основа преку Агенцијата за лекови уништуваме лекови со поминат рок, вакцини или други медицински средства и тоа се прави според строга процедура. Многу големо внимание обрнуваме на таквиот процес да не се случи нешто што е со поминат рок да остане во употреба“, рече Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи