Фајзер, БиоНТек и Модерна заработуваат по 1.000 долари секоја секунда од вакцината против Ковид-19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Pfizer, BioNTech и Moderna прават комбиниран профит од 65.000 долари секоја минута, благодарение на нивните вакцини за Ковид-19. Ова покажува анализа на Народната алијанса за вакцини, цитирана од светските агенции.

Алијансата е коалиција на организации кои се борат за поширок пристап до вакцините. Во моментов, најсиромашните земји во светот сè уште имаат најограничен пристап до вакцините на фармацевтските гиганти.

Додека Pfizer и BioNTech предале помалку од процент од нивните вкупни испораки во сиромашните земји, Moderna обезбеди вакцини со стапка од 0,2%. Во моментов, 98 отсто од луѓето во земјите со ниски приходи не се целосно вакцинирани.

Се проценува дека трите компании ќе остварат профит пред оданочување од 34 милијарди долари оваа година, со повеќе од 1.000 долари во секунда, 65.000 долари во минута или 93,5 милиони долари дневно.

Уште во јули оваа година, Тедрос Аданом Гебрејесус, генерален директор на Светската здравствена организација, ги опиша резервите на вакцини како „шокантна нерамнотежа“. Според него, неприфатливо е производителите да снабдуваат доминантно богати земји.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи