„ГЛЕМБАЕВИ“ на репертоарот на „Војдан Чернодрински“ на 22 ноември

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Претставата „Глембаеви“ од Мирослав Крлежа, во режија на хрватскиот режисер Бранко Брезовац ќе се одигра на 22 ноември со почеток во 19 часот во народен театар „Војдан Чернодрински“ Прилеп.

Режија и адаптација: БРАНКО БРЕЗОВЕЦ
Композитор: НИКОЛА МИЦЕВСКИ
Сценографија: ИВАНА КНЕЗ
Костимографија: СУЗАНА БРЕЗОВЕЦ
Светло: РИСТЕ ГРКОВСКИи БОБАН СМИЛКОСКИ
Тон: TOME TEMEЛКОСКИ
Драматуршка соработка: ЛИДИЈА МИТОСКА-ЃОРЃИЕВСКА
Соработник на сценографот и сликарски работи: ПЕЦЕ РИСТЕСКИ

Играат:

НАЦИ (ИГЊАТ ЖАК) ГЛЕМБАЈ ……………………………АНДОН ЈОВАНОСКИ
банкар, шеф на фирмата Глембај Лтд, вистински таен советник, 69 години

БАРОНИЦАТА КАСТЕЛИ – ГЛЕМБАЈ………………………ДАНИЕЛА ИВАНОСКА
негова втора легитимна сопруга, 45 години

Dr. phil. ЛЕОНЕ ГЛЕМБАЈ………………………………………ЗОРАН ИВАНОСКИ
син од Игњата и првата негова сопруга родена Базилидес-Даниели, 38 години

СЕСТРАТА АНГЕЛИКА ГЛЕМБАЈ……………………………..АНГЕЛА НАУМОСКА
доминиканка, вдовица на најстариот Глембаев син Иван, родена бароница Зигмунтовиќ Беатрикс, 29 години

Dr. theol. еt phil. АЛОЈЗИЕ ЗИЛБЕРБРАНТ………………..ДИМИТАР ЦРЦОРОСКИ
информатор на синот на бароницата и нејзин исповедник, 39 години

ОЛИВЕР ГЛЕМБАЈ………………………………………………….ИСИДОР ЈОВАНОСКИ
син на бароницата Кастели и банкарот Глембај, 17 години

ТИТУС АНДРОНИКУС ФАБРИЦИ – ГЛЕМБАЈ……………….ТРАЈЧЕ ИВАНОСКИ
кузен на банкарот Глембај, голем жупан во пензија, 69 години

Dr. juris ПУБА ФАБРИЦИ – ГЛЕМБАЈ…………………………..ИГОР ТРПЧЕСКИ
адвокат, правен советник на фирмата Глембај Лтд, негов син, 28 години

АНИТА……………………………………… АНА МИТОСКА СТОЈАНОСКА

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи