Дизелот поевтин за 1,5 денари, бензините остануваат по иста цена

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која од вечер на полноќ се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,03%, при што намалување има кај Еуродизелот, екстра лесното масло за домаќинство и мазутот, додека цените на Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98остануваат исти.

Малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) се намалува за 1,50 денари/литар и сега ќе изнесува 66,50 денари/литар. Еуросупер БС-95 и натаму ќе се продава за 66,50 денари за литар, а Еуросупер БС-98 за 77,00 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за 1,00 денари/литар и сега ќе чини 66 денари за литар, а малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 0,607 денар/килограм и сега ќе изнесува 41,245 ден/кг.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи