Минатата недела 2 855 лица оздравеле од ковид-19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) го објави неделениот извештај за состојбата со коронавирусот.

Минатата недела се евидентирани 2 855 оздравени лица.

Бројот на новозаразени минатата недела е помал за 8,9 % во споредба со неделата претходно.

Минатата недела се регистрирани 49 реинфекции со коронавируост.  Заклучно со 21 ноември вкупно се пријавени 870 реинфекции.

Регистриран е и помал број на тестови, а процентот на позитивни од тестирани се движи од 11 до 17 проценти.

Активни на ковид-19 се 8.290 лица, хоспитализирани се 495, од кои 330 се на кислородна поддршка и 14 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи