Пред 30 години нe напушти рок легендата Фреди Меркјури

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Денеска, 24 ноември, се навршуваат 30 години од прераната смрт на еден од најголемите пејачи кои некогаш стапнале на сцената, Фреди Меркјури.

Вистинското име на Фреди Меркјури е Фарук Булсара. Роден е на 5 септември 1946 година во Занзибар. Пораснал во Индија и на 17 години се доселил со семејството во Лондон. Таму, тој се запознава со гитаристот Брајан Меј и тапанарот Роџер Тејлор, првично помагајќи им за турнејата. Малку подоцна почнува и да компонира и изведува свои песни во различни групи.

Познат како водечки пејач на рок групата Queen, Меркјури е запаметен по неговите живи и забавни сценски изведби, како и неговиот глас, кој сè уште важи за еден од најпрепознатливите гласови во музиката.

Со извонредни изведби и повеќекратни хитови, Queen стана бенд што можеше да се гледа во живо во раните 80-ти. Започнувајќи ја својата музичка кариера во 70-тите, а завршувајќи во раните 90-ти по смртта на Меркјури, јасно е дека немаше Queen без Меркјури.

Пет месеци по неговата смрт, во негова чест и подигање на свеста за ХИВ/СИДА, на стадионот Вембли се одржал концерт. Уметници како Елтон Џон, Роџер Далтри од The ​​Who, Тони Ломи од Блек Сабат, Роберт Плант од Лед Цепелин, Ексл Роуз и Слеш од Guns and Roses, меѓу многу други уметници се приклучиле на сцената со тројцата членови на бендот Квин, Џон Дикон на бас, Брајан Меј на гитара и Роџер Тејлор на тапани.

Погледнете го целиот концерт овде, или барем оваа неверојатна изведба на „Bohemian Rhapsody“.

Почнувајќи со нивниот албум „Sheer Heart Attack“ од 1974 година, Queen ќе почне да го зазема нивниот уникатен стил што ќе продолжи да ги издвојува, како што може да се слушне на хит песната на албумот „Killer Queen“ која останува една од нивните најпознати песни. Овде, гласот на Фреди е извонреден и не наликува на сите други. Опсегот што го достигнува неговиот глас на оваа песна е феноменален. Како што многумина истакнаа, Меркјури го користел својот глас како инструмент, а тоа се гледа и на оваа песна.

Една година подоцна, Queen ја објавија “A Night at the Opera”, која ја вклучува веројатно нивната најпозната песна “Bohemian Rhapsody”, меѓу другите хитови како “You’re My Best Friend” и “Love of my life”.

1977 година ги претстави песните кои колективно го прават она што музиката го прави најдобро, ги зближува луѓето. „We Will Rock You“ и „We Are the Champions“ беа објавени на News of the World. Сега, постојано поврзан со кој било спортски настан, воведот на „We Will Rock You“, со едноставниот ритам на ракоплескање е веднаш препознатлив, дури и од луѓе кои не се обожаватели на бендот. „We Are the Champions“, славеничка песна која исто така е поврзана со спортски настани, следи и прекрасно ја надополнува „We Will Rock You“. Тешко е да се замисли дека овие две песни некогаш ќе бидат заменети како основни спортски настани.

Од 1978 до 1984 година, некои од нивните други хит изданија ги вклучуваат:  “Fat Bottomed Girls,”, “Don’t Stop Me Now,” Another One Bites the Dust,” “Radio Ga Ga,” и “I Want to Break Free,” меѓу другите.

Фреди Меркјури беше исклучителен уметник и продолжува да ја обликува музичката индустрија 30 години по неговата смрт.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи