Приведен 24 годишен Бугарин за ширење говор на омраза за автобуската несреќа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Генералната дирекција за борба против организиран криминал приведе 24-годишник кој на Фејсбук напиша коментари за несреќата на автопатот „Струма“ на автобусот „Беса Транс“.

Апсењето е по сигнал за коментари некомпатибилни со моралните и етичките норми. На човекот може да му се суди според чл. 162 од Кривичниот законик за пропагирање омраза врз основа на националност преку социјални мрежи.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи