Бугарскиот главен обвинител доаѓа во Македонија да земе ДНК примероци за идентификација на жртвите

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Бугарското обвинителство ќе испрати обвинител и истражител во Скопје, кои ќе го достават барањето за правна помош на Македонија, објавија повеќе медиуми повикувајќи се на изјави од Сијка Милева, портпаролка на јавниот обвинител на Бугарија.

Главниот бугарски обвинител Иван Гешев во придружба на 6 истражители од бугарската Национална истражба служба и тројца обвинители од Окружното обвинителство во Перн утре ќе дојде во Скопје за лично да поднесе барање за правна помош до Обвинителството во Македонија.

Бугарските обвинители треба да добијат ДНК профили од роднини на загинатите во автобуската несреќа заради идентификација на жртвите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи