Во септември потрошени 528 695 мегаватчасови електрична енергија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во септември 2021 година се потрошени вкупно 528 695 мегаватчасови електрична енергија, 37.226 милиони нормални метри кубни природен гас, 435 707 тони јаглен и 92 829 тони нафтени продукти.

Според Државниот завод за статистика, бруто-домашното производство на електрична енергија учествува со 87,9 % во бруто-домашната потрошувачка на електрична енергија, додека 96,61 % од вкупната потрошувачка на јаглен се употребени за производство на електрична енергија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи