Двајца цариници суспендирани, раководителот санкциониран поради автобусот на „Беса Транс“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Суспендирани се двајца царински службеници кои биле на смена кога автобусот на „Беса Транс“ излегол од државата на ГП „Деве Баир“, а за нивниот раководител ќе следи мерка за санкционирање, информира царинската управа.

Секторот за професионална одговорност на Царинска управа констатира дека првичните наоди од внатрешната контрола покажуваат дека на 18.11.2021 година, од страна на царинските службеници електронски не е евидентиран излезот на возилото на „Беса Транс“ од Скопје во кое загинаа 44 патници. Извршена е само заверка на евидентентиот лист за превоз на патници.

Царината дополнително ќе провери дали е валидна докментацијата што превозникот „Беса Транс“ ја приложувал при претходните регистрирани излези од државата во периодот од 15 октомври до 11 ноември.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи