Оставката на Заев утре пред Централниот одбор на СДСМ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Несреќата на автопатот Струма ги одложи првичните планови на СДСМ за средба на највисоките партиски тела која требаше да се случи во вторникот, на која се очекува оставка на претседателот на партијата и премиер Зоран Заев.

Според статутот на партијата, најдоцна 15 дена по утврдувањето на оставката, Извршниот комитет ја носи одлуката за распишување на внатрепартиски избори.

Како што најави Заев, новиот претседател на СДСМ ќе биде и иден мандатар.

Истиот ден и партијата на Африм Гаши, Алтернатива ќе одлучува дали ќе се приклучи на владеачкото мнозинство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи