Јанев: Бугарија нема да отстапи од својатa позиција за Македонија

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Политиката на Бугарија кон Македонија останува непроменета истакнува привремениот бугарски премиер Стефан Јанев во интервјуто за „БНТ“. Тој рече дека Бугарија го соопштила својот став во однос на позицијата кон Македонија, на тамошната јавност, но не и пред партнерите од ЕУ.

„Објаснуваме и нема да отстапиме. Станува збор за бугарскиот национален интерес и правата на граѓаните на земја членка на ЕУ“, вели Јанев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи