Филипче: Нема нови рестриктивни мерки, ја следиме ситуацијата со новиот сој омикрон


Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна засега нема план за предложување на нови рестриктивни мерки.

„Стабилна е епидемиолошката ситуација и е разговарано за новиот сој кај нас. Сметам дека рестрикција од затворање на граници и карантинизирање на патници нема да даде ефект, зошто е веќе детектиран во европските земји и видовме дека кога ќе се појави нов сој, тој не може да се спречи. Остануваме со овие мерки засега и ја следиме ситуацијата. Ова е нов сој и допрва ќе дознаваме информации, но од она што го знаеме, нема потреба од рестрикција“, рече Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи