Божиќ на Менхетен – светна најпознатата новогодишна елка на „Рокфелер“


Почнува да се чувствува Божиќ во Менхетен, светна прекрасната најпозната новогодишна елка на Центарот Рокфелер.

Овогодинешното дрво – норвешка смрека, е украсено со 50.000 светилки, а на врвот има блескава ѕвезда од 900 фунти направена со 3 милиони кристали Сваровски.

На свеченоста присуствуваа многу гледачи, за разлика од лани, кога пристапот беше ограничен поради пандемијата на коронавирус. На сцената излегоа музичарите Нора Џонс, Хери Коник Помладиот, Бред Пејсли и Алеша Кара. Настанот одеше во живо на телевизијата „Ен-би-ес“ (NBS).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи