ВИДЕО – Стерјовска Локвенец: Долгот на Општина Прилеп е 292 562 164 ден. под ризик извршувањето на буџетот за 2022


Она што е воочливо и што сакаме да го потенцираме денес се обврските со кои ја презедовме локалната самоуправа кои изнесуваат 292 562 164 денари, истакна на денешната прес конференција Ирена Стерјовска Локвенец, претседател на Комисија за финансирање и буџет.

„Вкупните обврски во кои спаѓаат тековните обврски, долгорочните обврски и обврските по договор за јавни набавки претставуваат висок износ од 292 562 164 денари. Овој висок износ на оставени обврски од претходната власт предводена од СДСМ можно е да го доведат под ризик извршувањето на буџетот во 2022 година“, истакна Ирена Стерјовска Локвенец.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи