Дрвокрадците оставиле пустош зад себе кај селата Ореовец и Крстец

Наши читатели ни испратија серија на фотографии од последниот пустош кој што дрвокрадците го направиле во атарите на селата Ореовец и Крстец. Станува збор за предел кој изобилувал со дрва и каде често во претходните години луѓето оделе да уживаат во убавината на природата, но сега за жал од шумата која што била во тој предел не е останато ниту едно дрвце.

Како што велат нашите читатели, иако се пријавувало дрвокрадството во овој регион, сепак институциите не преземале никакви чекори за тоа да се намали, а не пак да се спречи. Како што велат, редно време е институциите да почнат да си ја работат својата работа доколку сакаме идните генерации да знаат што е тоа шума, бидејќи шумите во прилепскиот регион континуирано и за жал дозволено се опустошуваат од страна на дрвокрадци.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи