Според последните податоци, невработени се 15.7 % од активното население

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според податоците на Државниот завод за статистика, во III тримесечје од 2021 година, активното население во Република Македонија изнесува 945 158 лица, од кои вработени се 796 681, а 148 477 лица се невработени.

Стапката на активност во овој период е 56.2, стапката на вработеност 47.4, додека стапката на невработеност изнесува 15.7.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи