Граѓаните на Крушево активни учесници во буџетот за 2022 – „Низ женски леќи“

Општина Крушево во рамки на проектот „Низ женски леќи: покревање на политики и буџетски иницијативи следење на спроведувањето на локалните акциски планови за родова еднаквост“ собира предлог проекти кои се разгледуваат да бидат дел од буџетот за 2022-ра година.

Во рамки на проектот се спроведоа 3 фокус групи со вкупно 87 учесници кои пак резултираа со голем број на предлог проекти како предлози за предлог буџетот за наредна година. Предлог проектите се рангирани по приоритети.

„Ова е дел од една одлична иницијатива со која го зголемуваме граѓанското учество во распределбата на финансиите за наредната година. Дополнително што е важно за овој проект е што истиот е „низ женски леќи“, односно има родова компонента. Од денес започнуваме со дополнителни консултации на граѓаните за креирање на предлог буџетот за 2022-ра.“, изјави градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи