Астероид со големина на Ајфеловата кула се движи кон Земјата во декември

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Американската вселенска агенција НАСА потврди дека на 11 декември, голем астероид ќе влезе во Земјината орбита.

Астероидот 4660 Нереус, долг 330 метри, ќе помине покрај Земјата со брзина од 6,58 километри во секунда, на околу 2,4 милиони милји оддалеченост од Земјата.

Овој астероид ќe биде најблиску до земјата од сите астероиди во последните 20 години.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи