Реновирано основното училиште во Канатларци со грант од Јапонска амбасада

ООУ „Кирил и Методиј“ во населено место Канатларци е целосно реновирано преку  Јапонската програма за  мали грантови (GGP).  Со проектот се заменети старите и дотраени врати и прозорци со нови, направена е и реконструкција на дренажа како и бојадисана е училишната зграда. Оваа инвестиција чини 57.365 илјади евра.

Амбасадорот  Савада Хиронори посочи дека е задоволен од тоа дека ја подобриле средина за учење во ова основно училиште кое како објект ќе послужи не само за сегашните туку и за идните генерациии. Исто така посочи дека заедно со градоначалникот Борче Јовчески оствариле позитивна дискусија за тоа дека изградиле одлични врски и пријателство, како и можности за идна соработка во повеќе свери.

Градоначалникот Борче Јовчески се заблагодари на амбасадорот на Јапонија во Македонија Н.Е. Г-дин Савада Хиронори за денешната посета посочувајќи дека на денешна средба разговарале за реализација на голем број проекти и продлабочување на соработката со амбасадата наЈапонија. Исто така посочи дека, денеска во ООУ „Кирил и Методиј“ во населено место Канатларци преку проектот за подобрување на училишната средина во основните училишта успешно се реновира ова училиште со замена на врати, прозорци и дренажа околу училиштето. Оваа практика за подобрување на условите во училиштатата ќе продолжи и понатаму се со цел да обезбедиме подобри услови за настава и квалитетно образование.

Ова е втор проект кој е реализиран во Општина Прилеп од страна на Јапонската амбасада.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи