Угостителските услуги поскапи за 0.5 % во ноември во однос на октомври

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Цените на угостителските услуги во ноември во споредба со октомври годинава се зголемени за 0,5 проценти.

Споредено по групи на услуги, според податоците на Државниот завод за статистика, зголемување е забележано во групата Храна за 0,7 проценти, Безалкохолни пијалаци за 0,2 проценти и Ноќевања за 0,2 проценти.

Угостителските услуги во ноември годинава во однос на ноември лани поскапеле за 1,2 проценти.

Во периодот јануари – ноември годинава во однос на истиот период од минатата година, цените на угостителските услуги се зголемени за 0,5 проценти, додека во однос на декември лани за 0,3 проценти.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи