Одбележан празникот Свети Климент Охридски

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Со положување на свежо цвеќе пред спомен бистата Св. Климент Охридски во дворот на ООУ „Климент Охридски“  денеска градоначалникот на Општина Прилеп Борче Јовчески и Советот на Општина Прилеп, директорот  Ахил Јаков и вработените, ученици и подржувачи на ликот и делото на Св. Климент се поклонија пред  бистата.

Вработените и учениците преку реферати го одбележаа својот патрон празник, а воедно не потсетија на делата на првоучителот и најверниот следбеник на браќата Кирил и Методиј.

Градоначалникот Јовчески испрати честитка по повод денешниот празник во која стои дека Општина Прилеп на сите православни христијани им го честита празникот, посакувајќи им многу здравје, среќа и бериќет.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи