Водата од јавните чешми во села во реонот на Плетвар е неисправна за пиење

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Општина Прилеп ги известува граѓаните дека водата од мерното место Плетвар, крај-пат на ЧЕ не е здравствено исправна и не смее да се користи.

Исто така водата од мерно место, локален водовод во с.Плетвар – јавна чешма не е здравствено исправна и не смее да се користи за пиење без претходно вриење од 10 минути.

Во мерно место во с.Лениште – јавна чешма сред село водата не е здравствено исправна и не смее да се користи за пиење без претходно вриење од 10 минути.

Водата од мерно место, локален водовод во с.Ореовец – јавна чешма сред село, одговара на испитаните параметри, но не е безбедна од дополнително загадување заради отсуство на резидуален хлор.

Во мерно место, локален водовод во с. Беловодица – јавна чешма водата не е здравствено исправна и не смее да се користи за пиење без претходно вриење од 10 минути.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи