Во моментов активни се 5.707 случаи на коронавирус, најмногу во Скопје, Битола и Прилеп

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Во моментов како активно заразени со коронавирус се водат 5.707 случаи во Македонија. Од нив, според последниот извештај на Министерството за здравство, најмногу се од Скопје (2.762), по што следат Битола со 494 и Прилеп со 340 случаи на заразени.

Само вчера беа ресгистрирани 168 нови лица заразени со ковид, уште седум починаа, а 275 се водат за оздравени.

Досега во земјата се направени вкупно 1.493.451 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 218.362, бројот на оздравени пациенти е 204.960, а на починати е 7.695.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи