Извештај на МЦМС: Најголем проблем за граѓаните во Македонија е корупцијата

Facebook
Twitter
Email
Print


Последното истражување за проценка на корупцијата спроведено од Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) покажува дека најголем проблем за граѓаните во Македонија е корупцијата.

Според наодите од истражувањето:

Мал број од граѓаните (4%) рекле дека би платиле поткуп, а 17% дека би платиле поткуп доколку можат да си дозволат.

Вкупно 80% од македонските граѓани сметаат дека желбата за брзо лично богатење на оние кои се на власт влијае на широката распространетост на корупцијата.

Иако околу една третина од граѓаните (33,7%) биле изложени на коруптивен притисок, а 32,9% биле вклучени во корупција, сепак, корупцијата останува неказнива.

Речиси три четвртини сметаат дека постои веројатност или голема веројатност за коруптивен притисок и во иднина.

Целосниот извештај може да го прочитате ОВДЕ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи