Оризопроизводителите најавуваат протести доколку не се исполнат барањата кои се испратени до Влада

Facebook
Twitter
Email
Print


Оризопроизводителите испратија писмо до владата со листа од 14 барања. Тие најавуваат протести доколку не им се исполнат овие барања.

Меѓу другите барања, оризопроизводителите бараат исплата на субвенциите до крајот на месецот и отфрлање на предлогот за замрзнување на цената на оризот. Слободен увоз на репроматеријали и целосен надзор над акумулациите од кои се наводнува кочанско полe.

Земјоделците од Кочанско бараат бришење на каматите и репрограмирање на долговите кон Фондовите за здравствено и пензиско осигурување, ослободување од актонтативно плаќање на персоналниот данок, а бараат и формирање на референтни цени за репроматеријалите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи