Зголемен бројот на странските туристи во октомври

Facebook
Twitter
Email
Print


Вкупниот број на туристи во октомври изнесувал 53.828 од кои 58,9 % биле странски туристи, а 41,1 % домашни туристи. Реализирани се 124.219 ноќевања од кои 56,3 % од странските туристи, а 43,7 % од домашните туристи, соопшти денеска Државниот завод за статистика.

Во периодот јануари-октомври, бројот на туристи е зголемен за 50,5 % во однос на истиот период минатата година. Кај домашните туристи има зголемување за 20,1 %, а кај странските зголемувањето е за 183,3 %.

Зголемен е и бројот на ноќевања за 35 % и тоа кај странските туристи се бележи зголемување за 159,9 %, а кај домашните за 14,2 %.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи