Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Facebook
Twitter
Email
Print


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,02%.

Со ова зголемување бензините ќе бидат поскапи за два денари, а дизелот за 1,5 денари.

Од вечер на полноќ, според одлуката на РКЕ, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 73 денари, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по 75 денари за литар, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 64,5 денари за литар.

Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) исто така поскапува за 2 денари и сега ќе чини 64,50 денари за литар), а Мазутот М-1 НС ќе биде 40,053 денари/килограм.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи