ЕСМ достави понуда за цената на струјата по која домаќинствата ќе плаќаат во 2022

Facebook
Twitter
Email
Print


ЕСМ ја достави понудата за цената на електричната енергија од домашно производство по која домаќинствата ќе плаќаат следната година.

За домаќинствата и за малите потрошувачи, ЕСМ понуди струја по цена од 41 евра за мегават-час, што е за 13,6 %повеќе од цената по која сега ја продава, информираше ЕВН хоум по завршениот тендер.

Цената на струјата од ЕСМ учествува во крајната цена со над 40 %. Во формирањето на крајната цена влегуваат и трошоците на ЕВН хоум и Електродистрибуција – фирми ќерки на ЕВН Македонија, на Нациоалниот оператор на пазарот на електрична енергија, на МЕПСО, како и цената на струјата од обновливи извори на енергија.

Конечните пресметки за тоа колкава цена ќе плаќаат домаќинствата и малите снабдувачи, треба да ги каже Регулаторната комисија за енергетика.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи