Илон Маск прогласен за личност на годината


Најбогатиот човек на годината, кој воедно е и шеф на Tesla и на SpaceX, е прогласен за личност на годината од страна на американското списание TIME. Маск таа титула ја наследи од американскиот претседател Џо Бајден и американската потпретседателка Камала Харис.

Неговата компанија за електрични автомобили стана највредниот производител на автомобили во светот, а неговата SpaceX, ракетна компанија оваа година, се искачи на работ на вселената со полн екипаж. Пазарната вредност на Tesla оваа година порасна на повеќе од трилион долари.

Ова е човекот кој сака да ја спаси нашата планета и да ни најде нова на којашто ќе можеме да се преселиме.

Во описот кој го објави магазинот, Маск е наречен со неколку интересни имиња:визионер, гениј, индустријалист, шоумен, кловн, човек без мера, луд хибрид меѓу Томас Едисон, П.Т.Барнум, Ендрју Карнеги и д-р Менхетен од Вочмен, човек-бог со сина кожа кој ги создал електричните автомобили и се сели на Марс.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи