За прв пат по 12 години пробно стартува со работа ТЕЦ Неготино

Facebook
Twitter
Email
Print


Денес за прв пат по 12 години пробно во погон ќе се стави термо електраната Неготино која работи на мазут. За таа цел, по прогласувањето на кризна состојба во енергетиката, АД ЕСМ набави мазут за ставање во погон на овој производствен капацитет од вкупно 180MW.

Пуштањето на термоелектраната ќе биде во две фази, односно најпрво пробно ќе биде пуштен едниот котел со капацитет од 90 MW, а потоа и вториот од 90 MW.

Со ставање во погон на оваа електрана се очекува да се надополни недостигот на струја од домашно производство.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи