88% од младите сметаат дека младинскиот додаток ги мотивира да се приклучат на пазарот на труд

Последователно на истражувањето кое го спроведи Коалиција СЕГА, во рамките на Националната Кампања „Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права“ беаутврдени следните наоди:

  • 88% од младите до 23 години сметаат дека со младинскиот додаток се зголемува мотивацијата за активно вклучување на младите во пазарот на трудот;
  • 12% од младите до 23 години сметаат дека со младинскиот додаток не се зголемува мотивацијата за активно вклучување на младите во пазарот на трудот;

Коалиција на младински организации СЕГА ја спроведува Националната кампања „Право на младински додаток – Информирај се за твоите работнички права“ во периодот од 12 август –  31 декември 2021 година.

Кампањата има за цел информирање на младите и работодавците за корисноста и придобивките од законот за младински додаток и да придонесе кон негова подобра примена.

#coalitionsega #законзамладинскидодаток #правонамладинскидодаток #Youth #Млади #bkm #KCC #infokompas #msp #bintern #necinmk #ozo #lagagrolider #vcs

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи