Радев: Бугарите во Македонија мора да бидат спомнати во Уставот на Македонија

Facebook
Twitter
Email
Print


Претседателот на Бугарија Румен Радев за време на престојот во Брисел за европското електронско издание Еуроактив изјави дека Република Македонија мора да го промени својот Устав и прашува зошто е толку тешко да се додаде еден, единствен збор – „Бугари“ во Уставот на Македонија.

Радев смета дека дискриминаторскиот третман на македонските Бугари трае со децении и тоа треба да престане. Според него, денес повеќе од 120.000 македонски граѓани имаат и бугарско државјанство.

„Македонските Бугари мора да бидат третирани подеднакво со сите други групи на луѓе споменати во нивниот Устав. Се работи за принципи, а не за преговори. Сакаме да видиме неповратни и одржливи резултати, законски обврзувачки“, рече Радев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи