Камион за отпад и теренско возило за општина Крушево

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Со одлука на владата од 14 декември општина Крушево добива нов камион за собирање на отпад и теренско возило.

Оваа одлука е во рамки на подобрувањето на системот за заштита на животната средина во Пелагонискиот регион преку јакнење на институционалните капацитети за комунални услуги и заштита и безбедност на граѓаните, нивните материјални добра и природното и културно наследство.

„Продолжуваме со подобрување на јавната чистота и системот за менаџирање со отпад. Досега набававиме:
✅ Камион за собирање отпад
✅ Контејнери
✅ Трактор со плуг за снег и соларка
✅ Ровокопач
✅ Корпи за отпад“, напиша градоначалникот на општина Крушево Томе Христоски на „Фејсбук.
Доделените средства изнесуваат 15 868 400 денари, а во оваа ставка спаѓаат општините Битола и Демир Хисар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи