Нема поместување на зимскиот распуст, учебната година нема да заврши порано

Facebook
Twitter
Email
Print


Учебната година за учениците во основно и средно образиование ќе трае како што е предвидено. Тринеделниот зимски распуст ќе биде во редовниот период, согласно календарот на МОН.

„Се почитуваат протоколите, се штити јавното здравје, а учениците имаат соодветни услови за учење во училиштата. Скринингот направен од Министетството за здравство покажа дека состојбата е стабилна. МОН дневно од сите училишта собира податоци и процентот на нови позитивни случаи не се зголемува повеќе од 0,3, а во последните недели не е ни повеќе од 0,02 проценти. Вкупно, во еден момент, активни случаи со ковид-19 кај ученици со физичко присуство во училиштата никогаш не надмина 0,3 %.

Ова укажува на стабилност на состојбата и дека највисок интерес на децата во моментот е да бидат во училиште“, рече министерката за образование Мила Царовска.

Според Царовска, нема основ учебната година да се прекине порано.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи