Заев: Кога ЕУ потфрла, ние имаме обврска да преземаме иницијативи за европеизација

Facebook
Twitter
Email
Print


Премиерот Зоран Заев денеска во Тирана учествуваше на заедничката прес-конференција со српскиот претседател, Александар Вучиќ и со албанскиот премиер, Еди Рама на која информираа за резултатите од самитот Отворен Балкан.

„Кога ЕУ потфрла, ние имаме обврска постојано и постојано да преземаме иницијативи кои го европеизираат регионот и кои носат подобар, европски живот за нашите народи. Се разбира, сите три земји остануваат посветени на своите одделни агенди и обврски за пристапување во членство во Европската Унија“, рече Заев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи