Неделен извештај за корона: Намален бројот на новозаразени, зголемен бројот на реинфекции

Facebook
Twitter
Email
Print


Намалување од 8 % на бројот на новозаразени од ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај за состојбата со коронавирусот во земјава.

Од 13 до 19 декември од Ковид-19 заболеле 1.922  лица. Тестирани се 19.943 лица, за 8,1 отсто повеќе од претходната седмица. Процентот на позитивност се движи од 6,9 до 12,4 отсто, а просечно 9,6.  Регистрирано е намалување на заболени лица во сите возрасни групи, а најзастапени се лицата над 60 години (22,8%).

Пријавени се 66 смртни случаи, најмногу во Скопје (19) и од  возрасната група над 60 години (80,3%).

Активни на Ковид-19 се 5.376 лица лица, хоспитализирани се 347 што е за 18,7% помалку од претходната недела, од кои 243 се на кислородна поддршка и 12 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација.

Минатата седмица се евидентирани и 1.963 оздравени лица. ИЈЗ регистрирал и 36 реинфекции.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи