Кинезите го вклучија „вештачкото Сонце“

Напредниот токамак-реактор на Институтот за физика во кинескиот град Хефеи, познат како кинеско вештачко сонце, започна нова серија експерименти, јавува агенцијата „Синхуа“.

Реакторот е дизајниран да го реплицира процесот на нуклеарна фузија што се случува на Сонцето секоја секунда. Откако беше отворен во 2006 година, реакторот стана една од најголемите меѓународни платформи за тестирање на фузија.

Тој веќе постави неколку рекорди за времетраење на супертопла плазма. Во јуни достигна температура од 160 милиони Целзиусови степени, што е околу 10 пати повисока од онаа што ја достигнува јадрото на Сонцето.

Новата рунда експерименти има за цел да го подобри системот на загревање на „вештачкото сонце“, што ќе го направи потопло и во исто време поиздржливо. Тестот ќе трае половина година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи