Оставката на Заев на пленарна седница на Собранието

Facebook
Twitter
Email
Print


Oставката на премиерот Зоран Заев треба да се најде на денешната собраниска пленарна седница. Заев преку писмо ги информираше претседателот на Собранието Талат Џафери и пратениците дека поднесува оставка од функцијата премиер на и објасни дека „одлуката ја донел како логичен чекор што произлегува од исходот на локалните избори и како израз на одговорност за изборите. резултат“.

Во членот 93 од Уставот е наведено дека „Оставката на претседателот на Владата, неговата смрт или трајната спреченост да ја врши функцијата, повлекуваат оставка на Владата. Владата која поднела оставка или на која мандатот и престанал, останува на должност до изборот на нова Влада“.

Според Уставот, претседателот на државата е должен во рок од 10 дена да ѝ го довери мандатот на партијата, односно на пратениците кои имаат повеќе од половина од пратениците во парламентот со 120 пратенички места. Мандатарот има рок од 20 дена да ги достави до Собранието програмата за работа и составот на владата.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи