Ковид-кластер во битолскиот затвор, починал вработен, има и заразени затвореници

Facebook
Twitter
Email
Print


Вработен од битолскиот затвор на возраст од 47 години почина од ковид-19 во Клиничката болница во Битола. Ова го изјави директорката на Клиничката болница во Битола, д-р Билјана Гагачовска.

„Пациентот беше примен во тешка состојба со добиен податок дека десетина дена имал симптоми. Примен е на 24 декември поради влошена состојба и пад на сатурацијата. Иако му беше дадена соодветна терапија и преземени лекарски мерки, пациентот почина утрото на 25 декември“, изјави д-р Гагачовска.

Од битолскиот затвор потврдуваат дека се тестирани 20 осуденици од кои 16 покажале дека се позитивни на вирусот, наведува Независен.

По констатирањето на позитивни случаи во затворот се преземаат дополнителни превентивни мерки покрај веќе постоечките.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи